Čaro starého

Posted by & filed under .

Antikvariáty čoraz viac vzbudzujú u milovníkov kníh záujem. Sčasti je to spôsobené i dobou, v ktorej otáčame každou korunou a nové knihy v kníhkupectvách sa akoby pretekajú vo výške svojej ceny.  Avšak, kto by odolal vôni a materiálu starých kníh, čakajúcich na nás v antikvariátoch?

História

O tom, že antikvariáty nie sú záležitosťou dnešnej doby, svedčí aj ich história. Slovo antikvariát má korene v latinskom antiquus, teda starodávny. V dávnych dobách sa za antikvariát považoval každý obchod s knihami. Knihy boli odjakživa vzácne a keďže si ich nemohol dovoliť každý, ľudia si ich navzájom vymieňali a predávali. Lepšie časy pre osvetu kníh nastali po vynájdení kníhtlače. Vďaka nižším nákladom si knihy dovolila už aj široká verejnosť. Postupne sa obchod s knihami začal diferencovať na predávanie nových kníh v kníhkupectvách a antikvariáty sa stali obchodom so starými rukopismi a knihami, ktoré už na trhu neobjavíte.

Zaujímavosti

Viete, ktorý antikvariát je najväčší na svete? Nájdete ho za veľkou mlákou, v New Yorku, a nesie názov Strand Bookstore – 18 Miles od Books. Jeho podtitul, 18 míľ kníh, nie je vôbec náhodný. Celková dĺžka políc dosahuje 18 míľ, čo je približne 29 kilometrov. Počiatky tohto antikvariátu siahajú až do 30. rokov minulého storočia, kedy ho založil Benjamin Bass na Fourth Avenue. V tom čase tu sídlilo až 48 kníhkupectiev, to dodnes prežilo len jedno – Strand Bookstore. Antikvariát je výnimočný i tým, že vlastní najväčšiu zbierku prvotlačí a iných vzácnych kníh v New Yorku. Od roku 1956 sídli na roku 12. Avenue a Brodwayi. Ak sa niekedy ocitnete v New Yorku, určite sa tam nezabudnite zastaviť.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>