Óda na mesto

Posted by & filed under .

Ach, tá poézia! Je tak krásna. Škoda len že mnohí autori píšu len o osobách a abstraktných veciach. Ja som však natrafila na autora, ktorý obdivuje krásu mesta. A nie hocijakého, stovežatého. Básnik Karel Šiktanc opisuje vo svojich veršoch krásy historickej Prahy.

Okrem toho, že Praha je hlavným mestom Českej republiky, je i jej najväčším mestom. Keď sa na ňu pozrieme z pohľadu Európskej únie, pripadá jej 15. priečka v rebríčku najväčších miest. Do súčasnej rozrastenej podoby sa vyvíjala jedenásť storočí. Možno i preto je všeobecne považovaná za jedno z najkrajších miest v Európe. Historické centrum mesta s jedinečnou panorámou Pražského hradu, ktorý je najväčším hradným komplexom na svete a zároveň i patrí do pamiatok UNESCO. Práve historické centrum mesta a mnohé pamiatky v ňom prilákajú ročne milióny turistov z krajín celého sveta. V roku 2012 navštívilo Prahu viac ako 6 500 000 turistov, čo z nej robí 5. najnavštevovanejšie mesto Európy, hneď po Londýne, Paríži, Istanbule a Ríme.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>