“Špecialitka” z hodiny literatúry

Posted by & filed under .

Neobľubujem veľmi hodiny slovenského jazyka, ale literatúru priam zbožňujem. Učiť sa o slávnych spisovateľoch a ich bohémskych a osvietenských životoch je pre mňa to pravé orechové.

Učiteľ, ktorý nás učí, zvykne vytiahnuť z klobúka svojich znalostí vždy nejaký zaujímavý príbeh alebo príhodu zo života slávnych spisovateľov. Sú to naozaj také špecialitky. Moja najobľúbenejšia časť hodiny. Za tie tri roky, čo už študujem na strednej škole, nám ich povedal hojne.

Keď som si nedávno prechádzala stránku Antiquariatu.sk a rozmýšľala som, o čom tentokrát napíšem našim fanúšikom, naďabila som na román od Emily Brönteovej – Búrlivé výšiny. V tom momente sa mi rozvírili myšlienky a začal mi v hlave bežať vyfantazírovaný film, ako keď čítate knižku. Poznáte to? Keď autor je dobrý detailista, dokážete si vytvoriť svoj vlastný film v hlave len za pomoci fantázie.

Spomenula som si na ťažký osud, tak talentovaných detí ako boli súrodenci Brönteví. Spolu ich všetkých bolo 6. Ich otcom bol írsky reverend Patrick Brönte, ktorý mal za ženu Mariu Brönteovú, rodenú Branwellovú. Rodina žila v Thorntone, ale keď sa presťahovala do Haworthu, matka Maria vážne ochorela a zomrela v roku 1821. Keď sa z toho deti stihli spamätať, dievčatá Maria, Elisabeth, Emily a Charlotte boli poslané do dievčenskej internátnej školy v Lancashire. Ďalšia rana prišla pre rodinu v roku 1825, kedy sestry Maria a Elisabeth po návrate z internátu zomreli na tuberkulózu.

Po roku 1831 súrodenci šli každý inou cestou, no ako som už spomínala, rodina i potom spolunažívala v usadlosti po zosnulej tete v Haworthe.  Peniaze, ktoré im teta odkázala, pomohli sestrám k vydaniu ich prvých zbierok, avšak pod mužskými pseudonymami, keďže doba bola plná predsudkov voči ženským autorkám.

Brat Bramwell mal nadanie najmä na maliarske a básnické remeslo, bol označovaný ako najtalentovanejšie dieťa Brönteových. Hoci Bramwell vďaka svojmu rozvetvenému talentu mal mnoho možností, jeho život bol naozaj tragický. Keď sa stal domácim učiteľom v rodine Robinsonových, zahľadel sa do pani Lydie Robinsonovej. Nakoniec ho odtiaľ vyhodili a myšlienka, že už neuvidí svoju lásku ho priviedla k alkoholu a omamným látkam. Načisto sa z toho pomiatol a vo veku 31 rokov sa rozhodol dobrovoľne ukončiť svoj život. Ostatné sestry pomreli pomerne mladé  vo veku 29 – 38 rokov najmä na tuberkulózu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>