Trilógie, pentalógie, hexalógie

Posted by & filed under .

V poslednej dobe v tomto našom hektickom, logicko-nelogickom svete sa dostávajú do popredia na knižných trhoch najmä sci-fi trilógie, pentalógie či dokonca i hexalógie. Po veľkom debute Harryho Pottera v roku 1997 zostal svet očarený spisovateľským majstrovstvom J.K. Rowlingovej, ktorá dokázala udržať ľudí „v Rokforte“ neuveriteľných 11 rokov. Však vďakabohu filmári túto dobu predĺžili o dva roky, keďže posledná sfilmovaná časť bola rozdelená na dva diely. Rowlingová sa týmto svojím kolosálnym počinom zaznačila v knižnom svete určite na dlhú dobu. Možno pri písaní prvej časti ani netušila, že spustí vlnu sci-fi knižných sérií, ktoré pohltia nielen kníhkupectvá, ale nakoniec i kinové plátna vo sfilmovaných podobách.

Po kúzelníckom ošiali sme nasadili tesáky a bledšie púdre, pretože v roku 2005 nám Stephenie Meyerová predstavila ságu o upíroch – Twilight. Príbeh Edwarda a Belly nás držal v napätí po dobu 3 rokov, ale na filmové spracovanie Billa Condona sme si museli počkať až do roku 2012, kedy sa klan alebo lepšie povedané rodina Cullenovcov rozrástla o nového člena – dcérku Edwarda a Belly, Renesmee.

V tom istom roku nám bola ponúknutá trošku menej masová alternatíva s názvom Percy Jackson: Zlodej blesku, kde hlavnou postavou je sám Percy Jackson, ktorému sa mení život od základov, keď sa o sebe dozvie, že je poloboh. Tento príbeh je pentalógiou, z ktorej však boli sfilmované len prvé časti.

Zem zažila ďalší ošiaľ v roku 2008, kedy Suzanne Collinsová v spolupráci s nakladateľstvom Scholastic dala svetu trilógiu Hunger games zloženú z častí: Hry o život, Skúška ohňom a Drozdajka. Prvý sfilmovaný sci-fi počin sa udržal na popredných priečkach sledovanosti po celé štyri týždne, za ktoré stihol zarobiť skoro 500 miliónov amerických dolárov. Príbeh nikdy sa nevzdávajúcej rebelky Katniss Everdeenovej, ktorá bojuje za lepší svet pre ľudí, ktorých miluje, bude dokončený poslednou filmovou časťou už v novembri tohto roku.

S rozdelením nie na kraje, ale na frakcie k nám prišla trilógia od Veronicy Rothovej zložená z častí: Divergencia, Rezistencia a Experiment. Hlavnou hrdinkou je, podobne ako v Hunger games, dievča menom Beatrice Priorová, ktorá žije v rozdelenej spoločnosti Chicaga do 5 frakcií: Sebazaprenie, Harmónia, Otvorenosť, Neohrozenosť a Informovanosť. Beatrice to však nemá ľahké, pretože nie je tak celkom členkou iba jednej frakcie. Posledná časť je taktiež rozdelená na dva filmy, ako sme sa s tým už stretli pri Harrym Potterovi, Twilight ságe a Hunger games.

Sci-fi trilógia Labyrint, Zhorenisko a Vražedná liečba sa dostala taktiež do povedomia mladých milovníkov sci-fi románov i pomocou filmového spracovania, v čom je táto trilógia výnimkou, že do konca svojho trvania ňou aj naozaj zostane. Autor James Dashner trval na svojom, že nemieni zarábať na umelom predlžovaní labyrintového „obdobia“, čiže posledná tretia časť nebude rozdelená na dve. Z mojej strany mu určite patrí veľký obdiv.

A na záver mám ešte moju srdcovku Y. Hexalógia od spisovateľky Cassandry Clare sa stala „partnerkou môjho života“, až keď som si pozrela film, ktorý bol sfilmovaný podľa prvej časti knihy Nástroje smrteľníkov: Mesto kostí. Príbeh sa sústreďuje v Brooklyne, kde jeho mladá obyvateľka Clary objavuje Dolnosvet, ktorý pred ňou celý život jej mama skrývala. Takisto zisťuje, že tu žijú bosoráci, faeri, vlkolaci, upíri, ale že existujú aj anjeli.

A to bol hrubý prierez vlnou sci-fi príbehov za posledných pár rokov. Dúfam, že tieto síce masové počiny neupadnú v budúcnosti do zabudnutia.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*

Môžete použiť tieto HTML značky a atribúty: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>